Franciszek Starowieyski

Teatr Rysowania W oczekiwaniu Ocaliciela

wystawa z kolekcji Cypriana Biełańca i Andrzeja  Widelskiego   

Muzeum Regionalne w Człuchowie, Agencja Zegart

8 lipca - 28 sierpnia 2016 r.                                             

                                                             

                                                              

 
Franciszek Starowieyski był twórcą i wykonawcą tylko jemu właściwej i specyficznej formy malarstwa jaką jest Teatr Rysowania, z udziałem publiczności. Idea ta zrodziła się w 1980 r., podczas pleneru w Świdwinie. Wówczas stworzył malowidło na trwałym podłożu (technika mieszana, na tynku), ale z czasem wykrystalizowała się jednorodna forma, powtarzana w kolejnych spektaklach. Każdorazowo artysta wypełniał pustą salę trzema dużymi blejtramami, obciągniętymi płótnem, które zagruntowywał i pokrywał podkładem emulsyjnym, w tonacji złamanych brązów. Ustawiane były w jednej linii, lub na planie kwadratu, tworząc w ten sposób wewnętrzne mniejsze pomieszczenie, w którym odbywało się misterium rysowania. Najważniejsze tego typu realizacje to: Warszawa 1984, Wenecja 1986, Paryż 1986 (spektakl trwał 6 dni i nosił tytuł Komunistyczna zagłada świata), Linz 1989, Monachium 1989, Sevilla 1992 i ostatnia w Lublinie – 1995 W oczekiwaniu Ocaliciela.
Franciszek Andrzej Bobola Biberstein-Starowieyski (1930-2009) - rysownik, malarz, grafik, scenograf i kolekcjoner. Był autorem około 300 plakatów, ilustracji i opracowań graficznych książek. Miał ponad 200 indywidualnych wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Szwajcarii, USA oraz we Włoszech. Był pierwszym Polakiem, który miał indywidualną wystawę w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (1985). Otrzymał wiele nagród: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973), Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974), Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu (1975), nagrody na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (1979, 1982), laureat „Złotej Maski” za scenografię do Króla Ubu Krzysztofa Pendereckiego (Teatr Wielki w Łodzi 1994).
Franciszek Starowieyski, Teatr Rysowania, W oczekiwaniu Ocaliciela, Lublin 1995, technika własna, z kolekcji Cypriana Biełańca i Andrzeja Widelskiego.