Malarstwo Roberta Kukli

         wystawa czynna od 24 czerwca do 31 lipca 2022 r.

 

 

 

 

Robert Kukla, ur. 1968 r., absolwent Uniwersytetu Śląskiego, na Wydziale Artystyczno-Pedagogicznym (1995 r.). Zajmuje się malarstwem, scenografią teatralną, projektowaniem graficznym, sztuką ulicy oraz prowadzi zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Pracownik Świdnickiego Ośrodka Kultury, na stanowisku instruktora do spraw  plastyki i fotografii. Organizator i kurator wielu wystaw i imprez artystycznych. Stypendysta Miasta Świdnicy (2008 r.) i laureat Nagrody Miasta Świdnicy w Dziedzinie Kultury (2015 r.). Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wielu wystaw zbiorowych, w prestiżowych instytucjach wystawienniczych w Polsce.

Wystawa Roberta Kukli prezentowana w Muzeum Regionalnym w Człuchowie składa się z dwu części.
Część "Popieraj swojego malarza" jest zapisem emocji i wrażeń związanych z efektami pracy prowincjonalnych pracowni plastycznych, w czasach minionego systemu, w zderzeniu ich pozostałości ze współczesnością. Składa się z kilku cykli. Cykl „Murale” to prace wykonane techniką akrylową na płótnie, w latach 1999 - 2019. Cykl „Murale, vol. 2" to z kolei artystyczna zabawa formą murali reklamowych. Technika to akryl na płótnie, a prace powstały w latach 2015 - 17. Cykl „Sklepy polskie” to prace wykonane. techniką akrylową na płycie, w latach 2014 - 17. Prace z cyklu „Szablony na murach”, są kompozycjami wykonanymi sprayami, przy użyciu starych szablonów literniczych, wszystkie  powstały w 2021 roku.
Druga część ekspozycji - „Muzycy” to zestaw ponad dwudziestu prac, wykonanych akrylami i olejami, na unikatowym kartonowym podłożu, czasem splecionym, wielokrotnie zamalowywanym farbami ściennymi. Przedstawiają ulubionych muzyków autora, którymi są najczęściej giganci polskiego i amerykańskiego jazzu i rocka, m.in.: Miles Davis, John Coltrane, Nina Simone, Tomasz Stańko, Włodek Pawlik i Krzysztof Komeda, ale też m.in.: Jimi Hendrix, Janis Joplin, Tom Waits, Lech Janerka i Kora.
Obie części wystawy nie są zamknięte, rozwijają się cały czas, a w tej postaci, która prezentowana jest w Muzeum Regionalnym w Człuchowie, nie były jeszcze nigdzie pokazywane. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.